بذر گیاه زیبای شیشه شور یا بطری شور (کالیسمان)
بذر گیاه زیبای شیشه شور یا بطری شور (کالیسمان)
قیمت: 387,000 ریال
خرید
بذر گیاه زیبای شیشه شور یا بطری شور (کالیسمان)


بذر گیاه زیبای شیشه شور یا بطری شور (کالیسمان)
شرح محصول:

تعداد : 200 عددی

اسم علمی گل شیشه شور Callistemon citrinus می باشد این گیاه دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است که به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند.گل شیشه شور را از بهترین و آسانترین گیاهان برای نگهداری در مکانهای سرپوشیده و راهرو ها میدانند در زمستان با رژیم گلخانه های سرد و یا نارنجستان ها سازگار است و در شرایط ایده ال تابستان نیاز به رطوبت فراوان دارد این گیاه را هنگام تابستان خارج از آپارتمان هم میتوان پرورش داد اما در زمستان باید در گلخانه خنک نگاه داری شود.

ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد و گسترش آن در حدود 1 تا 1/5 متر است البته در زادگاه اصلی اش یعنی استرالیا به صورت درختی به ارتفاع 20 متر نیز رشد می کند این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاکستری بوده معمولا باریک و بیضی شکل هستند و بافتی چرمین دارند که 7-3 سانتیمتر طول و 8-5 میلی متر عرض دارند خوشه های گل آن 10-6 سانتی متر در طول و 4 تا 7 سانتیمتر در قطر رشد می کنند رگ برگ های آن از هر دو طرف به وضوح قابل مشاهده هستند همچنین دارای پرچم قرمز رنگ و یا بنفش تیره می باشد.

گلهای این گیاه زیبا هستند اما گل شیشه شور پرچمهای ان جلب توجه می کند و نه گلبرگهای گیاه، گلهای این گیاه در اکثر گونه ها قرمز رنگ و در برخی گونه ها سفید، نارنجی، سبز و زرد رنگ هستند گلهای کالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند البته شرایط محیطی نیز در زمان شکوفا شدن گلهای این درختان تاثیر گذار هستند.

اغلب گونه های گل شیشه شور به علت زیبایی گلهای آن که به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، کشت می شوند این گیاه خیلی زود به گل می نشیند و بعد از 5 سال بالغ می شود اگر شرایط زندگی آن مساعد باشد عمر گیاه زیاد است

ترکیب قرار گرفتن و شکل ظاهری کالیستمون انسان را به یاد وسیله شستن شیشه ها و یا تمیز کردن لوله های توپهای قدیمی می اندازد اما آنچه موجب این شباهت می شود پرچم های بیشمار و دراز گل است که با رنگ سرخ تند خود به جای موهای برس قرار گرفته است.
نحوه نگهداری گل شیشه شور و نیازهای آن

آبیاری:گل شیشه شور اگرچه با وجود آبیاری منظم رشد و گل دهی بهتری دارند اما برخی از گونه های این گیاهان بخصوص زمانی که در خاک مستقر می شوند در برابر خشکی خاک نسبتا مقاوم هستند همچنین خشکی هوا را نیز تحمل کرده و با این مسئله مشکلی ندارد نمونه هایی که به شکل گلدانی نگهداری می شوند و در طی زمستان به مکان محافظت شده همانند داخل خانه انتقال می یابند تا دچار سرمازدگی نشوند، می بایست کمتر در طی پاییز و زمستان آبیاری کرد یعنی در حدی که خاک خیلی خشک و سفت نشود اما لزومی به آبیاری کافی و کامل گلدان نیز نیست زیرا در این فصل گیاه در حال استراحت و رکود است و در صورت آبیاری به همان شیوه دوران رشد در بهار و تابستان امکان پوسیدن و از بین رفتن گیاه وجود دارد.

دما: دمای 24 درجه سانتیگراد بهترین دما برای گل دهی این گیاه است اگرچه برخی از انواع سرسخت این گیاه سرمای زمستان را تا 12- درجه سانتیگراد تحمل می کند اما اکثر آنان به هیچ عنوان مناسب دمای زیر یخبندان نیستند و از بین می روند، مناسبترین دمای حداقل برای این گیاهان حدود 7 درجه سانتیگراد است زیرا با سردتر شدن هوا ابتدا برگها ریزش می کنند و سپس ساقه ها و شاخه ها دچار سرمازدگی می شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

میزان نور: این گیاه به آفتاب کامل در سراسر روز نیاز دارد و حداقل روزی 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب باید به آن بتابد کمبود نور محیط موجب ریزش و یا عدم شگل گیری گلها و شیوع برخی بیماری های قارچی می شود بخصوص اگر هوای محیط مرطوب باشد این گیاه با ساعات بیشتری از نور مستقیم مشکلی ندارد.

خاک: گل شیشه شور به بسیاری از انواع خاکها پایداری نشان می دهد، حتی در خاک رسی سنگین خوب رشد می کند البته خاک مطلوب برای رشد این گیاه خاکی سبک با زهکش مناسب است و در صورت سنگین بودن خاک و ماندگاری رطوبت در خاک احتمال زرد شدن و ریزش برگهای گیاه و عدم گل دهی و زوال تدریجی آن وجود دارد، همچنین گل شیشه شور فقر غذایی خاک را به خوبی تحمل می کند به بیان دیگر زهکش خاک و عدم ماندگاری آب و رطوبت در خاک ، بیشتر از وجود مواد غذایی در خاک اهمیت دارد البته وجود مواد غذایی کافی و مناسب در خاک به رشد و گل دهی این گیاه کمک می کند بنابراین برای خاک این گیاه می توان از مخلوط خاک معمولی، خاک برگ، کود دامی پوسیده، تورب و ماسه استفاده کرد در صورت وجود مواد ارگانیک همانند کود پوسیده دامی و یا خاک برگ نیازی به کوددهی نیست. مثلا می توان هر سال با شروع فصل بهار لایه ای به ضخامت حدود 7-5 سانتیمتر از این مواد بر روی سطح خاک پخش کرد تا گیاه به تدریج از مواد درون آنها استفاده کند.

کوددهی: در صورت فقیر بودن خاک و تمایل به استفاده از کودهای شیمیایی می توان سالی 4-2 مرتبه از کودی کامل همانند فرمول 20-20-20 و یا سایر کودها با فرمول مشابه استفاده کرد. همچنین استفاده از کودهایی که فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند نیز به گل دهی بهتر این گیاهان کمک می کند.

تعویض گلدان: زمان تعویض نمونه هایی که به شکل گلدانی نگهداری می شوند در اواخر زمستان، اوایل بهار است اگر اندازه گیاهتان را در گلدان دوست دارید نیازی به بزرگ کردن گلدان نیست فقط آنرا از گلدان در بیاورید سپس مجددا در همان گلدان بکارید اما برای کاشت مجدد از خاکهای غنی و تازه استفاده کنید.

نحوه تکثیر گل شیشه شور

اغلب گونه های گل شیشه شور از طریق بذر تکثیر می شوند، اما انواع مشهور آن را باید از طریق قلمه های نیمه خشبی (چوب نیمه سخت) در اواخر بهار تا اوایل تابستان تکثیر نمود ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر از گیاه جدا کنید.البته می توانید، زمانی که جوانه ها خیلی بلند نشده اند، آنها را محکم با دست بگیرید و به سمت پایین خم کنید و آنرا همراه پاشنه یعنی قسمتی از ساقه اصلی که به جوانه متصل است، بشکنید و از آن برای قلمه زدن استفاده نمایید.

ابتدا در هر دو روش انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه ، بکارید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و آن را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای حدود 18 درجه سانتیگراد قرار دهید و مراقب باشید که سطح خاک خشک نشود. پس از دو ماه ، که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید تا گیاه در محیط طبیعی رشد کند. بعد از سه تا چهار ماه گیاه را به گلدانی با قطر دهانه 13 تا 18 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید

هرس: درختان شیشه شور نیاز چندانی به هرس ندارند. کوتاه کردن ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند و یا ساقه هایی که مزاحم رشد سایر شاخه ها به خصوص در مرکز گیاه هستند را بهتر است که بعد از اتمام فصل گل دهی انجام داد. ،زیرا شاخه های نو از انتهای گلها می رویند همچنین برخی نمونه های این گیاه که به شکل گلدانی نگهداری می شوند را می توان به شکل شدیدتری هرس کرد به صورتی که بعد از اتمام فصل گل، شاخه های گیاه را تا نیمه ارتفاع آنان کوتاه کرد.

گلدهی:

اصلی ترین زمان گلدهی از اواسط تا اواخر بهار است،اما جوانه زنی و گل افشانی مختصری هم در فصل پاییز دارد.این بوته های زیبا در جاهای کاملا آفتابگیر فراوان گل می دهند.

نکات هرس:

اگر مایل به پیرایش هستید،این کار را هر چه زودتر بعد از تمام شدن گلها انجام دهید،زیرا شاخه های نو از انتهای گلها می رویند.برش قسمتی از شاخه ها کمک میکند که بوته متراکم تر شود.همچنین قسمتهای لاغر و دوکی و چوبهای پیر را می توانید کاملا قطع کنید تا بوته احیا ،اما همه ی برگهای سبز تازه را نبرید

مراقبت:

این گیاه به نور متوسط تا زیاد، هوای خنك ، آبیاری متوسط، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.


كود:

كود مورد نیاز بطری شور را می توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از فروردین تا آبان ماه، مورد استفاده قرا داد.

راهنمای کاشت در بسته پستی ارسال می شود


از سایر محصولات ما هم دیدن فرمایید

محصول
بذر گیاه زیبای شیشه شور یا بطری شور (کالیسمان)
تاریخ ثبت
1399/11/1
تاریخ به روز رسانی
1402/8/5
ابعاد
200 * 180 * 200 Centimeter
وزن
200 Gram
گارانتی
تضمین کیفیت
قیمت
387,000 ریال
فروشنده

خرید سوال از فروشنده 

سایر محصولات این گروه